menusearch
gtatech.ir

منطقه ی ویژه ی پارس ,

جستجو
۱۳۹۸/۷/۳۰ سه شنبه
(0)
(0)
منطقه ی ویژه ی پارس
منطقه ی ویژه ی پارس

سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بـه نمایندگـی از وزارت نـفت وشـرکت ملی نفت ایـران وظیـفه اداره و راهبری حـوزه عملیاتی پشتیبانی پـارس جنوبی، پـارس کنگان و پـارس شمالی را برعهده دارد؛ فعالیتـهای اصـلی شامل تعریف، تصویب (طراحی، اجراء، بهـره برداری و نگهداری) ایجاد و احداث زیر ساخت های عمومی مانند: راه، راه آهن، بنـدر، فرودگاه، برق، آب و مدیریت و راهبری منطقه جـزء وظایف و مـاموریت های اصلـی آن اسـت. ایـن سـازمان شـامل سه منطقه پـارس یک (پـارس جنوبی) منطقه پارس دو (پارس کنگان و منطقه پارس سه (پارس شمالی) با 16 هزار هکتار مسـاحت با هـدف پشتیـبانی از طرح توسعه بزرگترین میدان گـازی جهـان(میدان گـازی مشتـرک پـارس جنوبی) و نیـز 5 میدان گازی گلشن، فردوسی، مند، پارس شمالی و فرزاد درسال 1377 تاسیس شده است. سازمان منطقه ویژه انرژی اقتصادی پارس دارای شخصیت حقوقی و مستقل است که سرمایه آن متعلق به دولت می باشد. این سازمان از حیث حقوقی تابع قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، و در موارد پیش بینی نشده در قانون نامبرده و اساسنامه، تابع قوانین و مقررات جاری کشور از جمله قانون تجارت می باشد.

شرکت گیتی تابلوی آرین در زمینه ی خدمات و سرویس دهی با بهترین کیفیت و امکانات در موارد زیر اعلام آمادگی می کند:

 • شیر های کنترلی
 • حفاظت کاتدی
 • ارتینگ و صاعقه گیر
 • سیستم های اعلام و اطفاء حریق
 • شیر های کنترلی:

     بطور کلی شیرهای صنعتی که بخش مهمی از تجهیزات صنایع نفت و گاز را تشکیل می‌دهند  برای مهار کردن جریان و فشار سیالات به کار می‌روند و وظایف اصلی شیرهای صنعتی، قطع و وصل کامل جریان مایعات و گازها، تنظیم عبور مقدار سیال مورد نیاز، جلوگیری از بازگشت مایعات و گازهای عبور کرده، کنترل و ایمن نگه‌داشتن دستگاه‌های تحت فشار می‌باشد لذا با مطرح نمودن توضیحاتی در این زمینه به کاربرد شیرهای صنعتی در صنایع نفت و گاز می‌پردازیم.

  انواع مختلف شیرهای صنعتی

  شیرهای صنعتی عموما به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  1. شیرهای دستی که با نیروی انسانی کار می‌کنند (Manual Valves)

  2. شیرهای خودکار که با نیروی هوا، مایعات و گازهای کنترل شونده کار می‌کنند (Control Valves)

  3. شیرهای خودکار که با نیروی برق کار می‌کنند (Electric Motor Operated Valves)

  همچنین (Solenoid Valves) که با توجه به کاربردهای مختلف شیرهای صنعتی، انواع زیاد و متنوعی ساخته شده است که هر کدام زمینه و کاربرد خاص خود را دارا می‌باشد.

  جنس شیرها و موارد استفاده آن

  1. شیرهای پولیکا که از مواد P.V.C. ساخته شده و بیشتر روی لوله‌های پولیکا نصب می‌شوند. (Poly Vinil Chloride).

  2. شیرهای شیشه‌ایی که از جنس شیشه می‌باشند و بیشتر در آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  3. شیرهای برنجی (آلیاژ مس و روی) که برای آب و مواد نفتی با فشار و دمای کم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  4. شیرهای برنزی ( آلیاژ مس و قلع) که برای آب و محلول‌های نمک‌دار و مواد نفتی با فشار و دمای نسبتا کم (حدود 300 درجه سانتیگراد و 350 پوند فشار بر اینچ مربع) بکار برده می‌شوند.

  5. شیرهای چدنی که برای آب و مواد نفتی با دمای کمتر از 350 درجه سانتیگراد مناسب بوده و بیشتر بصورت مخلوطی شکل ساخته می‌شوند (مانند شیرهای سماور).

  6. شیرهای فولادی که با آلیاژهای مختلف ساخته شده و بیشتر برای کنترل انواع مواد نفتی، گازها، بخار و آب با فشار و دمای زیاد بکار برده می‌شوند. مانند کنترل ولوها.

 

ارتینگ و صاعقه گیر:

تأثیرات مستقیم و غیر مستقیم رعد و برق یا سایر ولتاژهای ناگهانی، می‌تواند صفحه های مدار سرج ارستر را که از مواد نفتی-شیمیایی ساخته است، با خطر جدی مواجه کند. بر اساس استاندارد ATEX، سازنده تجهیزات سرج ارستر مسئول امنیت صفحه های صاعقه گیر است. سازنده برای تحقق امنیت در این صفحه ها می‌بایستی برنامه ریزی کند و همچنین میزان ریسک انفجار باید توسط سازنده این تجهیزات ارزیابی شود. شرکت OBO یک خلاء سازی ایمن و صحیح را در تجهیزات سرج ارستر برای هر نوع کاربری به شما پیشنهاد می‌دهد.

تجهیزات برق گیر، ملزومات استاندارد ((IEC 62305 (VDE 0185-30) را تأمین می‌کند و همچنین مطابق با استانداردهای اروپایی و بین المللی ((IEC 62561 (VDE 0185-561) تست شده است . این سرج ارسترها می‌توانند نقش پر اهمیت محافظ خود را در اماکنی که پتانسیل انفجار را دارند ایفا کنند. اماکنی مانند: صفحه های نفتی-شیمیایی، مخازن و انبارها، نیروگاه های برق، دود کش ها، دکل های مخابراتی، لوله های هوای تازه، مخازن و سایر قسمت های مشابه در یک سیستم سرج ارستر، که می‌تواند توسط قلاب های مسدود کننده، جدا و ایزوله شود.

در سیستم های خلاء ساز، صاعقه گیر های عایق بندی شده، جریان صاعقه را درون با بین صفحات صاعقه گیر، ایمن و بدون جرقه، تا نقطه موثر سیستم ارتینگ حمل می‌کند. این به آن معناست که صفحه های صاعقه گیر و ساکنین ساختمان، به خوبی در برابر خطر جریان صاعقه، جرقه های ایجاد شده و به تبع آن آتش سوزی محافظت می‌شوند.جریان صاعقه، بدون آن که منجر به جرقه های شعله ساز شود، در امتداد ارسترهای عایق بندی شده مدل OBO isCon® محصور می‌شوند. با توجه به شرایط تست اولیه، ارستر نوع isCon® می‌تواند در اماکنی که احتمال انفجار در آن ها وجود دارد، مورد استفاده قرار بگیرد.

در صفحه های صاعقه گیر صنعتی،  ارتباط بین تمامی سیستم های ارتینگ موجود، اساس یک عملکرد بدون خطا را شکل می‌دهد.

مش های وسیع یکپارچه و شبکه های ارتینگ جهانی، اختلاف پتانسیل بین صاعقه و چاه ارت را به حداقل کاهش می‌دهد. ضمناً با توجه به ساختار سیستم امکان تغییر عرض مش وجود دارد.

سیستم ارتینگ، جریان محصور شده برق را به سمت ارت هدایت می‌کند. و اختلاف پتانسیل بوجود آمده  به شکلی امن کنترل و هدایت می‌شود به شکلی که جریان نشتی وجود نداشته باشد.

 

سیستم های اعلام و اطفاء حریق:

یک سیستم اعلام حریق دارای چند دستگاه است که با یکدیگر کار می کنند و در صورت وجود دود، آتش، منوکسید کربن و سایر شرایط اضطراری آن ها را تشخیص داده و از طریق تجهیزات صوتی و بصری به مردم هشدار می دهند.

این هشدار ها می توانند به صورت اتوماتیک توسط دتکتور های دودی و دتکتور های حرارتی فعال شوند و یا با کمک شستی اعلام حریق، در نقاط مخصوص فعال سازی اعلام حریق، به صورت دستی فعال شوند. هشدار ها می توانند زنگ های موتوردار و یا بوق های قابل نصب بر روی دیوار باشند. آن ها همچنین می توانند بلندگوهایی باشند که از طریق آن ها، هشدار و در ادامه پیام صوتی به منظور تخلیه محل و هشدار دادن به افراد داخل ساختمان به منظور عدم استفاده از آسانسورها پخش شود.

بلندگوهای مربوط به اعلام حریق می توانند بسته به کشور محل استفاده و همچنین تولید کننده آن ها، با فرکانس های خاص و درجات صدای متفاوت شامل کم، متوسط و زیاد تنظیم شوند. بیشتر سیستم های اعلام حریق در اروپا، صدایی شبیه صدای آژیر با فرکانس های متناوب دارند.این دستگاه ها در آمریکا و کانادا می توانند صدایی پیوسته داشته باشند و یا از کد های مختلف مانند کد 3 استفاده کنند. همچنین دستگاه های اعلام حریق می توانند برای حجم های مختلف صدا تنظیم شوند. ساختمان ها کوچک تر، دستگاه ها را با حجم صدای کم و ساختمان های بزرگ تر دستگاه ها را با حجم صدای بیشتر تنظیم می کنند.

سیستم اطفاء حریق، در شرایط اضطراری برای کنترل و یا مهار حریق از سیستم حفاظتی اطفاء حریق استفاده می شود. هدف از نصب سیستم های اطفای حریق در ساختمان ها افزایش ایمنی، حفاظت از جان افراد و جلوگیری از خسارات مالی ناشی از آتش سوزی می باشد.

معمولاً وقتی یک فرد عادی که در زمینه مقابله با آتش سوزی آموزش چندانی ندیده و آشنایی خاصی با تجهیزات اطفاء حریق ندارد، در موقعیت مواجهه با آتش سوزی قرار می‌گیرد، اولین گزینه ممکن که برای مهار آتش سوزی به ذهنش می‌رسد آب است. این ماده یکی از ساده ترین و در عین حال موثرترین روش‌هایی است که  تمام افراد با آن آشنا هستند. اما آیا استفاده از آب برای مهار انواع مختلف حریق مفید است؟ مسلماً خیر. استفاده نابجا از آب می‌توانند دامنه حریق و صدمات آن را گسترش دهد. بیشترین مورد استفاده از آب در سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک، سیستم های اسپرینکلر لوله تر هستند. این نوع اسپرینکلر‌ها لقب مطمئن‌ترین گونه از سیستم‌های اسپرینکلر را نیز دارند، چرا که ساده هستند و تنها اجزای کاری آن‌ها عبارتند از اسپرینکلر‌های خودکار و (البته اغلب، نه در همه‌ی موارد) شیر یکطرفه هشدار خودکار، یک منبع آب خودکار، که آب تحت فشار را به لوله‌کشی سیستم تغذیه می‌کند.